SILVER OCH METALL / Metallföremål, övrigt / Bricka 5806004
*
nr 580 6004
Bricka
rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd 36 cm, märkt AB H stainless steel made in Sweden
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:00:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/2 16:15:10
1
300 kr
23/2 17:03:18
2
500 kr
25/4 15:27:44
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka metallföremål
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42
-
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21
-
6114 Ljusbricka
metall. Diameter: 20 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05
*
Bricka
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6004
Bricka
rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd 36 cm, märkt AB H stainless steel made in Sweden
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/2 16:15:10 | 1 | 300 kr |
23/2 17:03:18 | 2 | 500 kr |
25/4 15:27:44 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka metallföremål
-
6238 Bricka
Alessi. Diameter: 48 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:42 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:21 -
6114 Ljusbricka
metall. Diameter: 20 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05